Partnerportal
REGIONSMØDE & KAMP
REGIONSMØDE med networking, inspiration og topbasket
NETVÆRKET Næstved og NETVÆRKET Slagelse samles til årets store Regionsmøde i Loungen hos ARENA Næstved.
Aftenens hovedperson er den kreative multikunstner, filminstruktør og reklamemand Søren Fauli, som med humor, skarpe betragtninger og stor erfaring tager os med ind i sit syn på godt købmandskab.
Søren Fauli fortæller blandt andet om balancen mellem kreativitet og kommerciel succes – og om, hvorfor selv den bedste idé først får værdi, når man formår at overbevise andre om den.
Undervejs bliver gæsterne forkælet med lækker mad, gode vine og masser af tid til networking ved bordene.

Denne gang er Nykredig / Spar Nord partner ved Regionsmødet, og vi glæder os til god forplejning, spændende indlæg og efterfølgende kamp i Basketligaen mod BMS Herlev.
Program
16:00 Ankomst, registrering og hygge
16:30 Officiel start på aftenens arrangement
- Velkomst ved Andreas Larsen (direktør hos Team FOG)
- Præsentation af Spar Nord / Nykredit
- Lækker mad og netværk ved bordene
- Optakt til kamp
- Aftenens speaker: Søren Fauli
- Kamp i Basketligaen mod BMS Herlev
GODT KØBMANDSSKAB.
Søren Fauli fortæller i dette tankevækkende og inspirerende foredrag om, hvad godt købmandskab er ifølge ham selv. Sammen med de jyske købmænd Bo Kristensen og Torben Mouritsen, som Søren Fauli lærte at kende gennem sit reklamearbejde for Punkt 1 og Wupti.com, udviklede han for siden konceptet til Normal, som er blevet en kæmpe succes.
Søren Fauli bruger anarki og humor til at bygge bro mellem de selvmodsigelser og modsætninger, som der ligger i at være både kreativ og kommerciel, et skisma han selv er eksponent for. For hvad nytter en god ide, når man ikke kan få andre overbevist om at det er en god ide? Lyder det spændende? Så gå ikke glip af dette unikke foredrag med Søren Fauli.
MENU
Lækker forplejning
Kamp
Der venter en Basketliga-aften med en helt særlig historie, når TEAM FOG Næstved tager imod BMS Herlev i ARENA Næstved.
For TEAM FOGs nye guard Lau Christoffersen bliver det et opgør ud over det sædvanlige. Efter en lang årrække og fem sæsoner i Basketligaen for sin moderklub BMS Herlev står han nu for første gang på den anden side – klar til at møde sine tidligere holdkammerater iført den sorte og hvide TEAM FOG-trøje.
Lau kommer til Næstved efter sin hidtil bedste sæson og har taget skridtet til TEAM FOG med en klar ambition om at udvikle sig yderligere og spille med helt i toppen. Hans energi, kompromisløse forsvarsspil og stærke arbejdsmentalitet bliver centrale våben, når han skal forsøge at besejre det hold og den klub, han kender bedre end de fleste.
Men når TipOff lyder, bliver gamle relationer lagt til side.
BMS Herlev kommer til Næstved med et talentfuldt og hårdtarbejdende mandskab, der vil forsøge at udfordre hjemmeholdet med intensitet og stor energi. TEAM FOG skal derfor være klar fra første boldbesiddelse, sætte sig på tempoet og vise, hvem der bestemmer i ARENA Næstved.