Brendan Jones er ny assistenttræner

Amerikaneren Brendan Jones er Team FOG Næstveds nye assistenttræner i den kommende sæson. Brendan kommer til klubben efter at have været assistenttræner ved George Fox University, der spiller på NCAA Division III-niveau. Hos Team FOG får Brendan et særligt ansvar for det fysiske program og den individuelle udvikling af spillerne.

Hos Team FOG glæder vi os til at få Brendan med på gulvet omkring spillerne. Direktør Andreas Larsen siger:

“Vi lever af at rekruttere en masse talent, som vi skal udvikle og løfte på meget kort tid. Det er ikke et program, hvor resultaterne først skal komme efter flere år – de skal helst komme fra dag ét. Brendan får en vigtig rolle som sparringspartner for Danny Peters. Individuel træning, flere trænere på gulvet og vejledning i styrketræningen skal være med til at løfte vores spilleres potentiale.”

Det bliver Brendans første trænerjob uden for USA.

“Jeg glæder mig utrolig meget til opgaven, og jeg har fået et virkelig godt indtryk af Team FOG. Muligheden for at arbejde i Europa er noget, jeg ser meget frem til,” siger Brendan Jones.