NEDERLAG I FØRSTE DM SEMIFINALE

Den første DM semifinale endte med et nederlag til Team FOG Næstved. Det skete i en utrolig spændende kamp, som bar præg af en halvleg til begge mandskaber, men hvor Horsens IC endte med sejren (89-78).

Det var et velforberedt Team FOG Næstved mandskab, der gik på banen med flere nye ting på paletten. Overordnet set var Team FOG Næstved det bedre spillemæssige hold i de to første perioder på nær en ting, reboundspillet! Her tog Horsens IC alene i første periode hele 9 offensive rebounds, ikke mindst Cheikh Sane.

Team FOG Næstved sluttede 2. periode af rigtigt dårligt, da Horsens IC vandt denne med 8-0 og dermed gik til pause med en lille føring. Desværre startede 3. periode ligeså dårligt. Resten af kampen kæmpede Team FOG Næstved en brav kamp og var ved at få fat flere gange, men det endte desværre med et nederlag.

Næste kamp er på mandag kl. 19.00 i Arena Næstved!

Tilmeld dig vores
nyhedsbrev

Få de seneste opdateringer og være den første til at få besked
når vi afholder nye konkurrencer og events!