Sæsonens trup hos Team FOG kommer stadig nærmere og i dag kan vi præsentere den næste spiller på holdet i form af Samuel Tabe som skal spille på power forward positionen.
Samuel Tabe kommer til Team FOG efter 1 sæson i Grækenland. Inden det havde Samuel Tabe 5 sæsoner i amerikansk collegebasketball. Først 4 sæsoner for Seton Hill University på D2 niveau efterfulgt af et skifte til D1 skolen University of South Alabama. Hos Alabama blev det til 11.9 point- og 3.9 rebounds pr. kamp.
Samuel Tabe er en meget dynamisk spiller som vi tror vil passe godt ind i vores hurtige spillestil. Vi ser store kvaliteter i Samuels evner til at angribe kurven og sin direkte modstander samt i hans atletiske evner.
“Vi glæder os over tilgangen af Samuel. Vi tror, at han bliver et godt match til vores inside team med Vic, Pip og Sean. Han kommer med noget andet og især i fastbreak tror vi at han kan score en del samtidig med at han med hans atletiske” fortæller direktør hos Team FOG, Andreas Larsen.
